Wybierasz się do Karpacza? Zastanawiasz się, jakie góry tam są? Jakie szczyty można zdobyć? Poniżej znajdziesz garść wskazówek, które przydadzą się każdemu turyście, który lubi górskie wędrówki. Sprawdź, gdzie można udać się, nocując w Karpaczu.

W jakich górach leży Karpacz?

Karpacz położony jest w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. Oznacza to, że leży w Sudetach Zachodnich. Góry te są położone przy granicy polsko-czeskiej,  a konkretnie jest to łańcuch górski położony na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech. Znajdują się w Pozaalpejskiej Europie Środkowej. Sudety są hercynidami, czyli powstały w czasie orogenezy hercyńskiej. Sudety dzielą się na najwyższe Sudety Zachodnie właśnie z Karpaczem, Sudety Środkowe i Sudety Wschodnie. Karpacz jest więc miejscowością typowo górską. To sprawia, że jest nie tylko malowniczo położony, ale i ma dość surowy klimat. Góry są tu na wyciągnięcie ręki. Właściwie nawet nie wychodząc na szlak prowadzący na szczyt, jest się skazanym na chodzenie pod górkę.

Karpacz – noclegi z widokiem na góry

To, co jest wspaniałe, gdy wybiera się Karpacz jako cel podróży, to fakt, że praktycznie większość z noclegów jest z widokiem na góry. Można więc w pełni poczuć górski klimat. Wystarczy wyjrzeć przez okno. Warto szukać więc pensjonatów i hoteli, które oferują właśnie takie udogodnienie. Śnieżka góruje nad Karpaczem, więc dobrze jest, wykupując nocleg, postawić na taki pokój, z którego okna roztacza się widok na góry. Docenią to zwłaszcza osoby na co dzień mieszkające w dużych miastach. Nawet jeśli pogoda nie pozwoli na wyjście w góry, można podziwiać ich piękno z okna apartamentu.

Najpopularniejsze szlaki Karpacza

Góry w Karpaczu to wspomniane już Sudety. Jakie szczyty można zdobyć, nocując w tej miejscowości? Jakie szlaki przebiegają przez Karpacz? Gdzie można nimi dotrzeć? Piesze szlaki turystyczne w Karpaczu to przede wszystkim Główny Szlak Sudecki. Znakowany jest kolorem czerwonym. Początek bierze w Świeradowie-Zdroju, biegnie przez Karpacz aż do Prudnika. Z Karpacza udać się nim można do Schroniska PTTK „Nad Łomniczką”, na Przełęcz pod Śnieżką (Schronisko „Dom Śląski”), dalej na Równię pod Śnieżką i na Przełęcz Karkonoską (Schronisko PTTK „Odrodzenie”).

Szlak zielony prowadzi na Przełęcz Okraj do schroniska PTTK. Do końca 2007 roku na przełęczy znajdowało się drogowe przejście graniczne Okraj – Pomezní Boudy do Czech. Co ciekawe, było to najwyżej położone drogowe przejście graniczne Polski.

Czarny szlak – „Śląska Droga” w Karpaczu to górna stacja wyciągu krzesełkowego prowadzącego na Kopę, przełęcz pod Śnieżką ze schroniskiem „Dom Śląski”.

Żółtym szlakiem z Karpacza można dostać się poprzez Schronisko PTTK „Strzecha Akademicka” do wspomnianego już szlaku turystycznego Śląskiej Drogi.

Niebieski szlak z Karpacza poprowadzi turystów najpierw do Świątyni Wang, później poprzez Schronisko PTTK „Samotnia”, Schronisko PTTK „Strzecha Akademicka”, Przełęcz pod Śnieżką (Schronisko „Dom Śląski”), trawers Śnieżki, Czarny Grzbiet, Czoło do Przełęczy Okraj.

Nocując w Karpaczu, można więc zdobyć szczyty takie jak: Śnieżka, Kopa, Czarna Kopa, Skalny Stół, Czoło. Wszystkie jednak w masywie Śnieżki. To ona góruje nad Karpaczem i to właśnie w jej stronę zwraca się wzrok oraz kroki, będąc w Karpaczu.