Podróżowanie to nie tylko zwiedzanie miejsc ze stron przewodników i „odhaczanie” jak największej liczby obejrzanych atrakcji. To także poznawanie lokalnej kultury oraz próbowanie nowych dań, odkrywanie regionalnych smaków i smakołyków. Gdzie warto iść na obiad (nie tylko tradycyjny, polski) w Karpaczu, a gdzie można zjeść tu wyśmienity deser?

Co cechuje obiady domowe w Karpaczu?

Nie da się ukryć, że jedną z górskich miejscowości jest Karpacz. Obiady serwowane tu bardzo często mają swojski charakter. Kuchnia uważana jest za tłustą i ciężkostrawną, jednak bardzo smaczną i sycącą. Podstawowe warzywa, które znaleźć można w większości dań, to ziemniaki oraz kapusta. Flagowymi daniami są: kwaśnica, moskole, kluski scykane oraz drożdżowe bombolki. Serwowane w Karkonoszach dania pochodzą także z kuchni galicyjskiej, w związku z tym będąc tu, warto spróbować: kotleta schabowego z kością, golonki, gulaszu, flaczków, placków ziemniaczanych, pierogów ruskich, gołąbków oraz knedli. Rzadziej spotykane, ale bardzo smaczne są także hreczanyki, fuczki oraz gołąbki z ziemniakami. Najpopularniejsze sery w Karpaczu to bundz i oscypek wyrabiane z owczego sera (najlepiej kupować je od maja do października), które mogą być wykorzystane jako składnik dania lub podane jako przystawka.

Karpacz – gdzie zjeść pyszny obiad?

Skoro o daniach regionalnych mowa, musimy polecić miejsca, w których serwuje się takie potrawy. Są to: Restauracja Astoria, Pohulanka, U Ducha Gór, Chata Karkonoska oraz Restauracja U Petiego z niesamowitym widokiem na dolinę, który roztacza się z restauracyjnego tarasu. Tradycyjne, tanie obiady Karpacz to także Pierogowo, czyli prosta knajpka, w której pierwsze skrzypce grają pierogi oraz inne dania kuchni polskiej.

Karpacz jedzenie oferuje nie tylko tradycyjne. Gdy znudzą się typowe góralskie dania, warto odwiedzić Restaurację Szyszka Smaku z różnorodnymi daniami z całego świata, Restaurację Pod 5 oraz Sowiduch Browar, który specjalizuje się w potrawach środkowoeuropejskich. Warto także stołować się w restauracji hotelowej, np. w Rezydencji Karpacz, gdzie serwowane są różnorodne dania oraz desery. Fanom włoskich smaków z pewnością do gustu przypadną potrawy podawane przez Restaurację Mamma Mia, z kolei Manufaktura Karpacz 1946 to miejsce, do którego udać musi się każdy smakosz burgerów. Będąc w mieście, warto także udać się do dawnej Genezy Smaku, która za sprawą kuchennych rewolucji Magdy Gessler została przemianowana na Bistro „Pod Papryką”.

Gdzie wypić dobrą kawę, herbatę, czekoladę w Karpaczu?

W tak dużym mieście jak Karpacz, restauracje to nie jedyne punkty gastronomiczne, które cieszą się dużą popularnością. Można znaleźć tutaj także kawiarnie, serwujące wyśmienite napoje – kawę, herbatę czy soki, a także wypieki, ciasta, desery. Miejscem idealnym dla wszystkich miłośników tego typu punktów będzie Calssico&caffe, gdzie podawane są gorące napoje (w tym pyszna czekolada), a także: ciastka, ciasta, torciki oraz desery lodowe. Warto odwiedzić także sieciową Pijalnia Czekolady i Kawy Mount Blanc, która swoje punkty ma w wielu miastach w Polsce, Love Krove Lody Naturalne i Kawiarnię Coffe day Naleśnikarnia.