Karpacz to niewielkie miasto, zamieszkałe przez niespełna 5.000 osób. Zlokalizowane jest w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, nieopodal Jeleniej Góry. Jego atutem jest atrakcyjne położenie – u podnóża Śnieżki i to właśnie ten szczyt przynosi mu największą sławę. Z czego jeszcze słynie Karpacz?

Atrakcje w Karpaczu

Jak wspomniano wcześniej, Karpacz wielu osobom kojarzy się ze szczytem Śnieżka (1603 m n.p.m.) z Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym im. Tadeusza Hołdysa, na który wiedzie kilka tras o zróżnicowanej długości oraz różnych poziomach trudności. Nie jest to jednak jedyny z symboli miasta, ponieważ jest nim także Świątynia Wang pochodząca z XII wieku. Zdaniem ekspertów stanowi najstarszy drewniany kościół w Polsce. Ponadto turyści przybywający tutaj koniecznie chcą obejrzeć Dziki Wodospad Karpacz powstały na spiętrzeniu Łomnicy, jak i zaporę tej rzeki. Będąc w mieście, warto przejechać się kolejką linową na Kopę oraz przespacerować się centrum miasta, słynnym deptakiem, w którym zlokalizowane są przytulne knajpki oraz sklepiki pełne pamiątek i przekąsek. Godnymi uwagi miejscami są także punty widokowe, z których rozpościera się niesamowity widok na panoramę Karpacza – Krucze Skały, Karpatka oraz Pohulanka. W mieście znajdują się także Karkonoskie Tajemnice, które w swoich podziemiach odkrywają przed turystami sekrety i legendy wprost z karkonoskiej ziemi oraz Multimedialne Muzeum Karkonoszy.

Karpacz dla narciarzy i snowboardzistów

Karpacz to jeden z najpopularniejszych polskich ośrodków zimowych, z którego stoków korzystają nie tylko polscy narciarze i snowboardziści, ale także zza granicy. Znaleźć można tu wiele stacji narciarskich, na których swoje umiejętności rozwijać mogą początkujący oraz zaawansowani miłośnicy białego szaleństwa. Pierwszym z wartych uwagi miejsc jest Winterpol Karpacz z łagodnymi, szerokimi stokami. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu można było wytyczyć na nich łatwe trasy, idealne dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych osób. Atutem miejsca jest doskonale rozwinięta infrastruktura – wypożyczalnia sprzętu i restauracje, a także profesjonalni instruktorzy. Nie lada gratką dla fanów szusowania jest także możliwość nocnych zjazdów. Warto także zwrócić uwagę na Kompleks Narciarski Śnieżka, będący największym obiektem tego typu, gdzie zjazdem cieszyć mogą się narciarze i snowboardziści o różnym stopniu zaawansowania. Znaleźć można tu 8 wyciągów oraz przylegające do nich nartostrady, a także wypożyczalnię oraz instruktorów. Ciekawymi, godnymi uwagi miejscami są także: Karpatka-Ski Panorama oraz Stok Maciuś idealne dla dzieci i osób niezaawansowanych, Kompleks narciarski Lodowiec, Stok narciarski przy CRiS Kolorowa, Stok narciarski RELAKS, Stacja Narciarska POD WANGIEM i Stok Karpatka.

Noclegi w Karpaczu

Jednym z najsłynniejszych miejsc noclegowych w tym mieście jest Gołębiewski Karpacz. Swoją sławę zawdzięcza m.in. parkowi wodnemu Tropikana, do którego dostęp mają nie tylko goście hotelu, ale także zameldowani w innych obiektach noclegowych, np. klienci Rezydencji Karpacz, położonej w samym centrum miasta. Ponadto w mieście znaleźć można domki, pensjonaty, inne hotele, mieszkania i apartamenty. Karpacz oferuje około 13.000 miejsc noclegowych w różnych częściach miejscowości, o zróżnicowanym standardzie, a co za tym idzie na każdą kieszeń.