Hotele nam się kojarzą ze świeżo wypraną, ładnie zaścieloną pościelą, a ekskluzywne restauracje ze starannie założonymi, śnieżnobiałymi obrusami. Jak oni to robią? W jaki sposób branża hotelowa i gastronomiczna dba o czystość? Czy w domu również można korzystać z profesjonalnych środków czystości?

Jak hotele dbają o czystość?

Większość hoteli posiada wyspecjalizowaną ekipę sprzątającą. Każda osoba posiada własny wózek, który zawiera cały potrzebny do sprzątania sprzęt. Zwykle korzysta się z profesjonalnych środków do czyszczenia, ponieważ są one skuteczniejsze. Pokojówki mają określony czas na posprzątanie pokoju, muszą wtedy pościelić łóżko, zetrzeć kurze oraz umyć łazienkę. W łazience najłatwiej jest dostrzec niedociągnięcia, musi być ona zatem wysprzątana ze starannością, tu przychodzi z pomocą profesjonalna chemia, która w łatwy sposób rozprawia się z brudem.

Jak o czystość dba branża gastronomiczna?

Branża gastronomiczna musi przykładać ogromną wagę do higieny. Restrykcje sanitarne przez pewien czas były zwiększone z powodu koronawirusa, ale naszym zdaniem powinny one być na porządku dziennym. Wszelkie powierzchnie muszą być regularnie dezynfekowane, szczególnie jeśli mają one kontakt z jedzeniem. Personel musi dbać o czystość swojego stanowiska pracy, jak i o przybory kuchenne, jak noże, garnki czy patelnie. Każdego wieczoru, po zamknięciu restauracji, personel musi wysprzątać całą salę restauracyjną, bar i kuchnię, do takiej ilości pracy jest potrzebna chemia profesjonalna dla hoteli, branży HoReCa. Zwykłe środki czystości nie dałyby sobie rady z tak częstym sprzątaniem, a dla właściciela mogłoby to być nieopłacalne.

Z jakich środków czystości korzysta branża HoReCa?

Najczęściej wykorzystywana chemia profesjonalna do sprzątania w hotelach i w restauracjach to między innymi:

    • płyny do dezynfekcji powierzchni,
    • spraye do czyszczenia piekarników,
    • żel do wc,
    • preparat do pielęgnacji mebli,
    • preparaty przeznaczone do mycia tworzyw sztucznych,
    • spraye do pielęgnacji stali, metalu,
    • płyn do mycia szyb,
    • płyn rozpuszczający tłuszcze,
    • mleczko do czyszczenia,
    • płyn do podłóg.

Wszystkie produkty, które określone są jako chemia profesjonalna, występują w postaci wysoko stężonego koncentratu. Przed użyciem preparat należy rozcieńczyć z wodą według proporcji podanych na opakowaniu.

Jak używać profesjonalnych środków czystości?

Chemii profesjonalnej można używać w domu, należy jednak zachować wszelkie środki ostrożności. Sprzątanie powinno odbywać się w wywietrzonym pomieszczeniu, które ma dostęp do stałej cyrkulacji powietrze, a osoba sprzątająca powinna przestrzegać zasad BHP, nosić maseczkę ochronną oraz rękawiczki gumowe. Preparat, jak już wcześniej wspomnieliśmy, trzeba rozcieńczyć, warto pamiętać, że powinien on być wlewany do zimnej wody! Należy stosować się do wytycznych producenta, nieprawidłowe korzystnie z preparatu może spowodować szkody.