Podróżowanie to nie tylko zwiedzanie atrakcji turystycznych czy próbowanie lokalnych przysmaków. Przygoda rozpoczyna się już w momencie wyjścia z domu i wyruszenia w trasę do miejsca docelowego. Poniżej znajdziesz podpowiedzi związane z tym, jak dojechać do Karpacza i jak poruszać się po jego okolicy.

Gdzie leży Karpacz?

Karpacz to górska miejscowość wypoczynkowa zlokalizowana w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, położona w Karkonoszach (Sudety Zachodnie) u podnóża szczytu Śnieżka, w dolinie rzeki Łomnicy. Z tego powodu stanowi doskonały punkt startowy dla górskich wspinaczek malowniczymi szlakami. Gminy sąsiadującego z Karpaczem to Kowary oraz Podgórzyn. Od południa miasta to sąsiaduje z Czechami. Urzędowo podzielone jest na 5 dzielnic, jednak znaleźć można tam także 2 osiedla, które nie są oficjalnie rozróżniane.

Karpacz – jak dojechać?

Wiele osób zastanawia się jak dojechać do Karpacza. Jedną z najczęściej wykorzystywanych możliwości jest przyjazd do miasteczka własnym samochodem. Karpacz położony jest w odległości 120 kilometrów od Wrocławia i dojazd stamtąd zajmuje około 2 godziny. Na węźle autostrady A4 w Kostomłotach należy zjechać na drogę krajową numer 5, która prowadzi w kierunku Jeleniej Góry oraz Strzegomia. W miejscowości Bolków przechodzi w drogę numer 3, którą należy kontynuować jazdę, kierując się na miejskiej obwodnicy w Jeleniej Górze na Karpacz. Inna trasa, którą można dotrzeć do celu to droga numer 5, którą należy jechać w kierunku na Kamienną Górę i Kowary, a następnie na Ścięgny i Karpacz. Decydując się na dojazd do Karpacza własnym samochodem, warto wybrać nocleg, który umożliwia gościom zaparkowanie pojazdu na parkingu należącym do obiektu, np. Rezydencja na Skrócie. Pozwoli to na postój blisko noclegu, jak i brak kłopotu ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Ponadto, gdy jako miejsce docelowe wybrano Karpacz, dojazd możliwy jest środkami komunikacji publicznej. Aktualnie pociągi nie kursują do stacji kolejowej w mieście, jednak z Jeleniej Góry można dostać się tutaj busem lub autobusem. Czas przejazdu to około 25 minut. Dojazd do Jeleniej Góry możliwy jest zorganizowanym transportem samochodowym (z dużych miast), jak i pociągiem.

Gdy nie posiada się własnego samochodu, w razie potrzeby, można skorzystać z wypożyczalni pojazdów we Wrocławiu i dotrzeć do Karpacza autem.

Jak poruszać się po Karpaczu?

Karpacz to miejscowość, która zajmuje obszar prawie 40 kilometrów kwadratowych, pełna atrakcji i rozrywek. Jak jednak do nich dotrzeć? Czy można skorzystać tu z taxi? Karpacz posiada kilka korporacji, które zajmują się przewożeniem turystów oraz „lokalsów” po mieście. Komunikacja miejska, czyli busy Karpacz, kursuje w mieście jako Powiatowa Komunikacja Karkonoska. W mieście znaleźć można kilka przystanków, co szczególnie ważne dla turystów, często zlokalizowane są w okolicy atrakcji turystycznych. Warto także zaznaczyć, że jest to niewielka miejscowość, po której z powodzeniem można poruszać się pieszo, chłonąc mijane po drodze widoki, stanowią nie lada atrakcję i walor podczas spacerów dla wszystkich turystów.

Jak dotrzeć do atrakcyjnych miejscowości w okolicy Karpacza?

Nie tylko sam Karpacz, ale także jego okolice stanowią bardzo atrakcyjne miejsca, dlatego warto wiedzieć jak dostać się do sąsiadujących z nim miejscowości. Oprócz taksówek można skorzystać ze wspomnianej wcześniej Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej. Przez Karpacz przebiegają 3 linie (2 stałe oraz 1 sezonowa), które umożliwiają dojazd do: Jeleniej Góry, Mysłakowic, Kowarów, Cieplic, Sosnówki, Podgórzyna czy Szklarskiej Poręby.